کرگ موزیک | Korg Music

کرگ موزیک | Korg Music

نماینده رسمی کرگ در ایران

021-66758152

M3

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۸

این کیبورد Workstation قابلیت های شما را افزایش خواهد داد.

دستگاه M3 با استفاده از ۶۹۷ مگابایت صدای خام، به یکی از قدرتمند ترین دستگاه های KORG تبدیل شده است. بهره گیری از سیستم Sequencer قوی و Interface مناسب این دستگاه را به محصولی مناسب جهت انواع کارهای آهنگسازی مبدل ساخته است

محصول جدید سری M – نسل سوم کیبورد های Workstation

M3 پیک خوش خبر نسل سوم کیبوردی های Workstation شرکت KORG است. در حالیکه اولین های نسل از سال ۱۹۸۸ با پیدایش دستگاهM1  ظهور پیدا کردند و نام جدیدی به عنوان ((Music Workstation)) را به دنیای موسیقی معرفی نمودند این دستگاه در نوع خود بی نظیر و یکی از پرفروش ترین دستگاه های تاریخ موسیقی الکترونیک شد. به دنبال آن سری های T و O1/W نیز مدلهای پیشرفته تر و کارآمد تری را به این دنیای موسیقی الکترونیک وارد نمودند. دستگاه Trinity تعریف جدیدی از این رده کیبورد ها را با ارائه صفحه نمایش لمسی از خود ارائه داد و سرآمد آنها دستگاه Triton بود که موفقیت های چشمگیری را در این عرصه به میدان آورد.

دمو های صوتی و تصویری

M3- Xpanded Update

Jordan Rudess NAMM 09

Brian Auger NAMM 09

Eldar NAMM 09

شرکت KORG یک بار دیگر در حال تعریف دوباره ای از کیبورد های Workstation است.

دستگاه M3 چکیده ای از تکنولوژی های برتری مانند EDS که بر روی دستگاه های OASYS موجود است و همچنین موتور تولید صدای HD-1 و همینطور نسل دوم KARMA را در اختیار دارد. اضافه شدن امکاناتی از قبیل “Virtualized Hardware” که موجب نزدیکی هرچه بیشتر به سیستم های DAW میگردد و Drum Tracks که قابلیت پخش الگوهای ریتمیک را در کنار قطعه موسیقی میدهد ، قابلیت جدید “Korg Component System” که تسهیلات جدیدی را در راستای انعطاف پذیری بیشتر دستگاه در اختیار می گذارد همگی موجب می گردند تا  دستگاه Workstation/Sampler ، M3 دریچه جدیدی را در دنیای ساخت موزیک بگشاید.

یک قدم بزرگ …

با تغییرات چشمگیری که KORG در طول تاریخ خود داشته است، دور از انتظار نیست که M3 را پیشتاز کلاس خود بنامیم. دستگاه  M3 که به نوعی توسعه دهنده تمامی امکانات در زمینه ساخت موزیک است، کیبوردی است که برای ورود به انواع و اقسام نحوه های اجرا در سبک های مختلف آمادگی کامل دارد . بانک صداهای جدید و به روز، ۳ قسمت مربوط به PCM  Expansion، عملکرد های مربوط به ابزارهای DAW، امکانات پیشرفته مربوط به KARMA به علاوه صفحه نمایش لمسی. تمامی M3 های جدید از قابلیت Xpanded بهره می گیرند و این باعث می شود تا M3 را با صداهای بسیار قدرتمندی تجهیز کنند.

صداهای دلخواه زیر انگشتان نوازنده …

بررسی های دقیق این امکان را داد تا با کمک حافظه داخلی ۲۵۶ مگابایت، بدون از بین بردن صداهای قبلی، صداهای جدید نیز به مجموعه بانک صوتی دستگاه اضافه شود و مانند همیشه KORG با استفاده از متخصص ترین افراد در زمینه ساخت صدا، توانست با استفاده از تکنولوژی (Enhanced Definition Synthesis (EDS از حداکثر قابلیت تولید صداها توسط صداهای خام، به نهایت امکانات صوتی دسترسی پیدا کند.

مجموعه ای از پیانو های الکتریک که در چهار Level مختلف نمونه برداری شده اند بر روی M3 قرار داده شده است. برای هرچه طبیعی تر شدن صدا، در پردازش صدای نهایی از قسمت های آمپلی فایر های REMS هم استفاده شده است.

صدای پیانوی آکوستیک نمونه برداری شده در سه Level به همراه نمونه های صوتی از سیم های پیانو در حالت رزونانس به کمک پدال نیز به روی M3 قرار گرفته است.

شرکت KORG همواره به درخواست های مشتریان ارزش و بها داده است. یکی از صداهای درخواستی که از طرف بسیاری از استفاده کنندگان، درخواست شده، صدای پیانوی SG-1D KORG است. از این صدای پیانو تاکنون در بسیاری از موسیقی های معروف دنیا استفاده شده و هم اکنون این صدا بر روی M3 نیز موجود است.

صداهای کیبورد کلاسیک Funky Clavs از دیگر صداهایی است که بروی M3 موجود است انواعی از ترکیبات مختلف این صداها در چندین Level Velocity نمونه برداری شده است.

صداهایی مانند فلوت و String از روی کیبورد های Tape-drive با دقت نمونه برداری شده و کاملا حالت Vintage را در موسیقی ها به شما می دهد.

در نهایت یکی از چیزهایی که بسیار مورد تقاضا بوده، استفاده از صدای Mono پیانو جهت استفاده در سیستم های صوتی که در اجرای زنده بصورت تک باند کار می کنند، بوده است. بنا به درخواست این صدا نیز بر روی M3 قرار داده شده است.

مجموعه صداهای Expansion : 1 تا ۴

تمامی این ۴ قسمت Expansion بطور رایگان می توانند در هنگام تهیه دستگاه M3 بر روی دستگاه نصب شوند. هریک از این بورد ها شامل صداهای بسیار با کیفیت بالا در حجم ۱۲۸ مگابایت می باشند. این در حالی است که بورد چهارم دارای ۲۸٫۵ مگابایت اطلاعات صوتی است و در مجموع ۴۱۲ مگابایت صدای اضافه را به مصرف کننده هدیه میکند. دو قسمت از این بورد های Expansion به صداهای سازهای بادی برنجی و بادی چوبی و قسمت سوم ۱۲۸ مگابایت فقط به صدای پیانو های با کیفیت بسیار بالا اختصاص دارد. صداهای پیانوی اصلی و اولیه دستگاه نیز بصورت یک بورد مجزا در دسترس و قابل تهیه است.

(Brass & woodwinds (EX-USB-PCMO1/O2 : برگرفته شده از مجموعه صدای متعلق به دستگاه OASYS جهت اجرای هرچه طبیعی تر و زنده تر سازهای بادی. مشتمل به ۱۲۸ برنامه صدای جدید و ۳۲ برنامه صداهای ترکیبی، قابل استفاده در انواع موسیقی – از ژانر پاپ گرفته تا ارکستر. تمامی نت های زینت از قبیل Trill ها، Fall ها، Growl ها و نت های Staccato و نت های دیگر همگی به شکلSolo  نمونه برداری شده اند. هر گروه از سازها دارای زیر مجموعه بزرگی از اکثر سازهای نوع خود می باشد به عنوان نمونه: فلوت ها ، فلوت آلتو ها، فلوت های پیکولو؛ ترومپت، کرنت، پیکولو ترومپت، کلارینت، کلارینت باس و غیره …

(Concert Grand Piano (EX-USB-PCMO3: این مجموعه از بهترین پیانو رویال مخصوص کنسرت، به روش سنتی توسط حداقل تعداد میکروفون، جهت طبیعی تر بودن در استودیوی مجهز نمونه برداری شده است. نمونه صدای این پیانو در ۴ سطح داینامیک و به همراه صدای رزونانس سیم جهت تولید صدای هر چه طبیعی تر پیانو Sample گردیده است. با استفاده از ۱۲۸ مگابایت صدای نمونه برداری شده، می توان صداهای پیانو با کیفیت بسیار بالا را در اختیار داشت و تقریبا در تمامی ژانر های مختلف موسیقی از این صدا استفاده نمود.

(V1  Stereo  Piano (EX-USB-PCMO4 :

به علت تقاضاهای مکرر که برای وجود صدای پیانوی موجود در ورژن اولیه ۱ دستگاه M3 شده بود، این بورد Expansion به همراه صدای پیانوی استریو با ۴ سطح مختلف داینامیک اختصاص یافت.

مقدار اطلاعات ۲۸٫۵ مگابایت جزء هیچکدام از Expansion ها نمیباشد و تنها قابل Download به حافظه دستگاه از طریق بخش Support می باشد.

دستگاه M3 قابلیت بهره برداری از یک Expansion را در آن واحد دارد. با نصب بورد حافظه EXB-M256 قابلیت استفاده همزمان از سه عدد Expansion در یک زمان، در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. این در حالی است که هنوز ۱۲۸ مگابایت فضای خالی نیز جهت استفاده از صداهای شخصی خود کاربر موجود است.

با این قابلیت در کنار هم می توان در مجموع به ۶۴۰ مگابایت اطلاعات قابل استفاده دسترسی پیدا نمود. در سیستم عامل ورژن ۱٫۰۲ دستگاه M3 می تواند دسترسی مستقیم به ۱۲۱۶ عدد صدا و ۴۱۶ عدد صدای ترکیبی (Combi) و ۳۲ عدد برنامه Vocoder داشته باشد.

DAW – در ارتباط با Sequencer Editing

دستگاه M3 از نهایت قابلیت های صفحه نمایش لمسی برخوردار است. با کمک ۳ صفحه جدید اضافه شده در قسمت Sequencer امکان تغییر اطلاعات و پارامتر ها بصورت گرافیکی فراهم آمده است. بسیاری از استفاده کنندگان، پیشاپیش با این سیستم و نحوه کار بر روی برنامه های مربوط به کار آهنگسازی روی کامپیوتر، موسوم به (Digital Audio Workstation) DAW آشنا شده اند و این نحوه تعامل را به روشهای پیشین ترجیح می دهند. KORG هم در جهت رضایت آنها، این قابلیت را بر روی M3 قرارداده است.

Piano Roll Edit Screen: در این صفحه نت های مورد نظر بصورت مجموعه ای از مربع ها و نوارهای باریک نمایش داده می شوند. اطلاعاتی از قبیل شماره نت، طول، میزان ضربه و چیزهای دیگر قابل تغییر، حذف و یا ایجاد از طریق لمس کردن و کشیدن بر روی صفحه می باشند.

Track View Sereen: توسط این صفحه گرافیکی جدید، می توان یک دید کلی بصورت گرافیکی از مجموعه کانال (Track) های موجود در سیستم آهنگ سازی که در حال ساخت است پیدا نمود. در این صفحه نیز می توان از تکنیک “Touch–Drag” جهت تغییر مکان، کپی، انتقال و چسباندن و حذف نمودن میزان های موسیقی مورد نظر استفاده نمود.

MIDI  SysEx  Editing :

پیش تر ها اطلاعات System Exclusive  (SysEx) بصورت Event Edit نمایش داده می شد و همگی بصورت مجموعه ای از کد های غیر قابل فهم فقط بر روی صفحه قابل مشاهده بودند. هم اکنون در دستگاه M3 این پارامتر ها بصورت دسته بندی شده و بصورت توضیحات شفاف از عملی که انجام می دهند، نمایش پیدا می کنند . با این روش به آسانی می توان متوجه شد که هریک از این کد ها به چه منظور استفاده شده اند و یا اینکه برای موردی خاص که مد نظر آهنگساز است می توانند به سادگی و دقت در جای مناسب به کار گرفته شوند.

به اوج رسیدن KARMA ورژن ۲٫۲

استفاده کنندگان از Xpanded M3 در حال حاضر می توانند مشخصات بیشتری از KARMA را کنترل کنند. در ورژن جدید ۲٫۲ KARMA ویژگی هایی از قبیل quantize کردن قسمت های متغیر و شروع های مدولاسیون مربوط به تغییرات در نت ها می توانند به کار گرفته شوند. برای اولین بار User میتواند بصورت یکپارچه و در هنگامیکه KARMA در حال پخش است، GE را تغییر دهد. به کمک پشتیبانی M3 میتوان این مجموعه را بر روی  M3 Xpanded، Load کرده و کسانیکه نرم افزار مربوط به  KARMA  M3 Windows یا Mac خریداری نموده باشند می توانند افکت های مخصوص خود را بر روی کامپیوتر Edit نموده و سپس آنها را در داخل M3 Xpanded ذخیره نمایند.

هشت بانک اطلاعاتی جهت ذخیره GE ، هریک شامل ۱۲۸ عدد فضای خالی ( در مجموع ۱۰۲۴ مکان ) جهت ذخیره GE ها در دسترس قرار دارد.

۷۰۰ مدل افکت از پیش آماده

هر کدام از افکت های موجود در  M3 به همراه مجموعه ای بسیار دقیق از الگوریتم های پیشنهادی ارائه شده برای همان افکت که توسط مهندسین و متخصصین صدا طراحی و تولید شده است در دسترس قرار میگیرد. با این مجموعه دسترسی سریع ۷۰۰ تایی از افکت ها، انتخاب صدا و اعمال افکت ها بر روی آنها کاری بسیار سریع و آسان خواهد بود.

مجموعه ای از Drum های بسیار

M3 Xpanded مجموعه ای ۱۴۹ تایی از DRUM های بسیار واقعی را به مجموعه قبلی خود اضافه نموده است و تعداد کل آنها بالغ بر ۶۷۰ عدد میرسد. این مجموعه ذکر شده در کنار قابلیت RPPP، Real-time Pattern Play/Recording و یا جهت استفاده در اجراهای زنده، می توانند قرار بگیرند.

تعاملات بیشتر بر روی صفحه نمایش لمسی

چنانچه قبلا امکانات موجود به روی صفحه نمایش کافی نبود، اما هم اکنون بر روی صفحه نمایش لمسی رنگیM3 Xpanded همه چیز متفاوت شده است . در قسمت مربوط به Combi  , Sequencer به راحتی توسط Velocity  Meter میتوان مشاهده نمود که کدامیک از کانال ها در حال اجرا هستند و کدام قسمت از کدام کانال در حال پخش است. با استفاده از قابلیت لمس و کشیدن پارامتر ها میتوان آنها را به سادگی تغییر داده و در زمان صرفه جویی کرد. این امر با استفاده از مشخصات جدید که در صفحات ویرایش گنجانده شده است محقق میگردد.

کاربران فعلی M3 :

با مراجعه به قسمت Support میتوانند بصورت رایگان دستگاه خود را از M3 معمولی به M3 Xpanded ارتقاء دهند تنها چیزی که نیاز است Download رایگان اطلاعات به روی یک فلش مموری USB می باشد.

خریداران جدید M3 :

احتمالا اطلاعات مربوط به ارتقاء سیستم شما در جعبه دستگاه موجود است. چنانچه این اطلاعات وجود نداشت، آنها را از فروشنده و یا نمایندگی منطقه خود میتوانید درخواست نمایید.

EDS – افقی جدید در قابلیت صدا سازی

صفحه اصلی Program

دستگاه M3 از قابلیت صدا سازی توسعه یافته “EDS” که بر مبنای تکنولوژی بکار رفته در دستگاه OASYS بوده، به موازات پردازنده دیگری که HD-1 نامیده می شود کار میکند . بدین شکل از تمامی ۲۵۶ مگابایت مواد اولیه تولید صدا که همگی از بهترین صدا های OASYS انتخاب شده اند جهت تولید و پردازش صوت بهره میگیرد.

صفحه اصلی Oscillator

این صفحه قابلیت استفاده از تکنولوژی صدا سازی KORG را با استفاده از ۱۰۷۷ عدد Multisample، ۱۶۰۹ عدد Drum Sample ، اوسیلاتور های مضاعف، ۴ لایه Velocity switching/Cross fading/layering و استفاده از Sample های Stereo با کیفیت فوق العاده بالا جهت تولید صداهای بی نظیر، در اختیار استفاده کننده قرار می دهد.

صفحه اصلی Filter

قسمت Filter یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین بخش های صدا سازی است. این قسمت به استفاده کننده امکان بهره گیری از ۲ فیلتر رزونانس را بطور همزمان برای هر اوسیلاتور میدهد و نیز میتواند هم بصورت سری و هم موازی در کنار یا پشت هم چیده شوند. چهار مدل فیلتر قابل دسترس شامل: low-pass ، high-pass ،  band- pass و band – Reject نیز در اختیار قرار می گیرند.

صفحه میکسر AMS

این قسمت که مربوط به تغییرات دامنه صوت می شود، می توان گفت که شکل صدا و تغییرات دامنه صدا را در بازه های مختلف زمانی تعیین میکند. مقدار شروع صدا، حالت پایدار صدا، نحوه خاتمه یافتن صدا، همه و همه با استفاده از پارامترهای این قسمت که در دسترس قرار دارند، تعیین می شوند. با بهره گیری از یک اكولايزر ۳ کانال نیز می توان بدون استفاده از قسمت افکت ها، میزان فرکانسهای اصلی مربوط به صدا را در همین قسمت تعیین نمود.

افکت ها

صفحه مربوط به تنظیمات Insert  Effect

تمامی افکت های مهم دستگاه میتوانند در قالب ۵ حالت Insert Effect و دو افکت از نوع Master و یک افکت نهایی و کلی در کنار هم قرار گیرند. به علاوه از تمامی ۱۷۰ گونه افکت داینامیک KORG که بر مبنای تکنولوژی “REMS” طراحی و تولید شده اند، می توان در همین قالب های ذکر شده استفاده نمود.

در سیستم عامل ورژن ۲٫O دستگاه M3 Xpanded ، تعداد ۷۰۰ تنظیم افکت از پیش آماده، که همگی توسط خبره های مهندسی صوت و صدا سازی تولید شده اند نیز بر روی دستگاه قرار گرفته است. با استفاده از این تنظیم های پیش فرض انتخاب صدای دلخواه و افکت مناسب کاری بسیار راحت و آسان گردیده است.

صفحه مربوط به افکت های Master/Total

دستگاه M3 با قابلیت های بالایی که دارد می تواند کارهای بسیاری را از جمله در زمینه افکت انجام دهد. وجود ۲ عدد LFO مشترک که میتوانند همزمان از یک Modulation Source استفاده کنند؛ یک کنترل BUS پیشرفته که اجازه اجرای پارامترهای مربوط به افکت را، هم از طرف ورودی های صدای خارجی، و هم از طرف اجزای داخلی خود M3 مانند: Limiter / Compressor ها و Vocoder میدهد. در این صورت میتوان از M3 به عنوان یک پردازشگر افکت حرفه ای به گونه ای که ۲ ورودی صدا را به ۶ خروجی، توسط افکت های مختلف متصل می کند، استفاده نمود.

نواختن Drum

در دستگاه M3 قابلیت ساخت یک Drumkit از روی Sample های Mono و یا استریو موجود در ROM و یا حتی RAM وجود دارد. با استفاده از امکان تغییر حالات بین صدا در ۴ مرحله پاسخ به ضربه، می توان صدای فوق العاده طبیعی را با استفاده از Velocity  Switching و یا Cross Fading ایجاد نمود.

در این قسمت می توان نتیجه ای بسیار شگفت انگیز را که حاصل اعمال انواع عملکرد های مربوط به شکل دهی صدا، اكولايزر، مقدار افکت قابل اعمال بطور جداگانه به هر کلید را بدست آورد.

کانال جدید مخصوص Drum

دستگاه M3 قابلیت جدیدی را به همراه دارد که می تواند با انتخاب هر صدا، یک groove مخصوص جهت نواختن به همراه آن داشته باشد. با ترکیب این خصوصیت جدید با سیستم KARMA می توان اثرات فوق العاده الهام بخشی را در موسیقی مورد نظر ایجاد نمود. میتوان از ۶۷۱ الگوی موجود برای ریتم، هریک را انتخاب نموده و نحوه شروع آنها را در کلیدی تعریف کرد و یا اینکه با تنظیم پارامتر های مربوطه، شروع Pattern را به مقدار Velocity اعمال شده بر روی کلید وابسته کرد.

صفحه مربوط به Drumkit Drive/EQ

از آنجا که آنچه در Drum track موجب تولید ریتم میگردد، اطلاعات و Data های MIDI هستند، به راحتی می توان ریتم و یا الگوی ریتمیک مورد نظر خود را در سیستم Sequencer ساخت و یا حتی آنها را ضبط نمود. میتوان از یک موسیقی که توسط فایل SMF در حال پخش است قسمت مورد نظر را ضبط نموده و یا اینکه اطلاعات KARMA را به MIDI Event تبدیل نمود تا بعدا بر روی آنها تغییرات مورد نظر و دلخواه را انجام داد. در این قسمت حتی میتوان از Loop های Sample نیز استفاده نمود. این یکی از پرقدرت ترین امکاناتی است که کسانیکه آهنگسازی یا تنظیم موسیقی انجام می دهند، همواره آرزوی آن را دارند.

حالت پیشرفته در صداهای ترکیبی

Combination Mode جایی است که صداهای معمولی در حالتهای مختلف با یکدیگر ترکیب شده، با حالت Velocity های مختلف بین یکدیگر سوئیچ کرده و یا در یک دیگر حل میشوند و در قسمتهای مختلف کیبورد پراکنده می شوند و با استفاده از خصوصیت های اینچنین صداهای پیچیده تری را وجود می آورند. صداها می توانند برای اجرا دارای تاخیر ریتمیک شده و اثرات جالبی را به هنگام پخش بوجود آورند. این تاخیر ها می توانند وابسته به زمان و یا وابسته به سرعت اجرای قطعه (Tempo) باشند صداهای Monophonic ( تک نت ) می توانند به Polyphonic ( چند نت ) و یا برعکس تبدیل شوند. حتی می توان برای صداهای مختلف Tune ها و Scale های متفاوتی را نیز اختصاص داد.

دستگاه M3 قابلیت ترکیب ۱۶ صدای مختلف را در آن واحد در اختیار کاربر میگذارد. این ۱۶ ترک متفاوت میتوانند شامل: یک Drumtrack، تا ۴ جزء KARMA، چندین افکت و چیزهای دیگری باشند. هریک از این ۱۶ بخش دارای اكولايزر ۳ باند مجزا از هم هستند تا در نهایت یک میکس عالی از مجموعه ترکیبات، حاصل شود.

هریک از صداها به تنهایی میتوانند قابلیت تنظیم Tone را داشته باشند تا در عمل ترکیب صداها، در نتیجه نهایی کار، شکل مورد نظر صدا به فرم دلخواه نمود پیدا کند.

علاوه بر تمامی مشخصات ذکر شده، یکCombination  میتواند به عنوان یک فایل کامل MIDI ، ۱۶ قسمتی ذخیره شده و سپس در برنامه های آهنگسازی وDAW  به عنوان یک قالب آماده مورد استفاده قرار گیرد.

به تازگی در ورژن ۲٫O این امکان فراهم آمده است تا Velocity Meter  برای هریک از کانال ها قابل مشاهده باشد. لذا به آسانی میتوان متوجه شد که کدام یک از کانال ها در حال اجرا هستند و کدام قسمت را اجرا می کنند. توسط قابلیت “Touch–Drag” اضافه شده، به سادگی میتوان مقادیر پارامترهای مختلف را تغییر داد و در زمان صرفه جویی نمود.

صداهای عالی

در نهایت همه چیز به صدا ختم می شود. شرکت KORG با بهره گیری از بهترین تیم و گروه سازنده و متخصص صدا، بهترین صداهای ساز های مختلف را تولید و بر روی  M3قرارداده است. M3 دارای ۱۲۱۶ عدد برنامه صدا و فضای قابل ذخیره تا ۱۶۶۴ عدد صدای شخصی ساخته شده توسط کاربر می باشد ( ۱۳ بانک + GM ). تمامی بانک های اطلاعات صدا، بجز بانک مربوط به GM قابل ویرایش و تغییر هستند. بنابراین هر جا که لازم باشد میتوان صداها را به سلیقه خود تغییر داده و مجددا آن ها را ذخیره نمود. با اضافه نمودن EXB-RADIAS ، ۱۲۸ عدد صدای سینتسایزر قدرتمند MMT نیز به این مجموعه اضافه میشود و در ضمن میتوان بصورت آنلاین بسیاری از صداهای رایگان را که در دسترس می باشند، علاوه بر آن ها اضافه نمود. ۳۲ عدد Drumkit و همینطور فضای کافی جهت ذخیره تا ۱۴۴ عدد Drumkit دیگر، بر روی دستگاه موجود است. ۴۱۶ عدد Combination 16 کانال بصورت از پیش آماده و همچنین فضای خالی جهت ذخیره تا ۱۷۹۲ عدد (مشتمل بر ۱۴ بانک) روی M3 وجود دارد.

جهت دسترسی سریع به صداها Combination ها و Program ها، بصورت دسته بندی شده و به زیر دسته های مختلف تقسیم شده اند.

مجموعه صداهای۱ تا ۴

تمامی این ۴ قسمت Expansion بطور رایگان می توانند در هنگام تهیه دستگاه M3 بر روی دستگاه نصب شوند. هریک از این بورد ها شامل صداهای بسیار با کیفیت بالا در حجم ۱۲۸ مگابایت می باشند. این در حالی است که بورد چهارم دارای ۲۸٫۵ مگابایت اطلاعات صوتی است و در مجموع ۴۱۲ مگابایت صدای اضافه را به مصرف کننده هدیه میکند. دو قسمت از این بورد های Expansion به صداهای سازهای بادی برنجی و بادی چوبی و قسمت سوم ۱۲۸ مگابایت فقط به صدای پیانو های با کیفیت بسیار بالا اختصاص دارد. صداهای پیانوی اصلی و اولیه دستگاه نیز بصورت یک بورد مجزا در دسترس و قابل تهیه است.

(Brass & woodwinds (EX-USB-PCMO1/O2 : برگرفته شده از مجموعه صدای متعلق به دستگاه OASYS جهت اجرای هرچه طبیعی تر و زنده تر سازهای بادی. مشتمل به ۱۲۸ برنامه صدای جدید و ۳۲ برنامه صداهای ترکیبی، قابل استفاده در انواع موسیقی – از ژانر پاپ گرفته تا ارکستر. تمامی نت های زینت از قبیل Trill ها، Fall ها، Growl ها و نت های Staccato و نت های دیگر همگی به شکلSolo  نمونه برداری شده اند. هر گروه از سازها دارای زیر مجموعه بزرگی از اکثر سازهای نوع خود می باشد به عنوان نمونه: فلوت ها ، فلوت آلتو ها، فلوت های پیکولو؛ ترومپت، کرنت، پیکولو ترومپت، کلارینت، کلارینت باس و غیره …

(Concert Grand Piano (EX-USB-PCMO3: این مجموعه از بهترین پیانو رویال مخصوص کنسرت، به روش سنتی توسط حداقل تعداد میکروفون، جهت طبیعی تر بودن در استودیوی مجهز نمونه برداری شده است. نمونه صدای این پیانو در ۴ سطح داینامیک و به همراه صدای رزونانس سیم جهت تولید صدای هر چه طبیعی تر پیانو Sample گردیده است. با استفاده از ۱۲۸ مگابایت صدای نمونه برداری شده، می توان صداهای پیانو با کیفیت بسیار بالا را در اختیار داشت و تقریبا در تمامی ژانر های مختلف موسیقی از این صدا استفاده نمود.

(V1  Stereo  Piano (EX-USB-PCMO4 :

به علت تقاضاهای مکرر که برای وجود صدای پیانوی موجود در ورژن اولیه ۱ دستگاه M3 شده بود، این بورد Expansion به همراه صدای پیانوی استریو با ۴ سطح مختلف داینامیک اختصاص یافت.

مقدار اطلاعات ۲۸٫۵ مگابایت جزء هیچکدام از Expansion ها نمیباشد و تنها قابل Download به حافظه دستگاه از طریق بخش Support می باشد.

دستگاه M3 قابلیت بهره برداری از یک Expansion را در آن واحد دارد. با نصب بورد حافظه EXB-M256 قابلیت استفاده همزمان از سه عدد Expansion در یک زمان، در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. این در حالی است که هنوز ۱۲۸ مگابایت فضای خالی نیز جهت استفاده از صداهای شخصی خود کاربر موجود است.

با این قابلیت در کنار هم می توان در مجموع به ۶۴۰ مگابایت اطلاعات قابل استفاده دسترسی پیدا نمود. در سیستم عامل ورژن ۱٫۰۲ دستگاه M3 می تواند دسترسی مستقیم به ۱۲۱۶ عدد صدا و ۴۱۶ عدد صدای ترکیبی (Combi) و ۳۲ عدد برنامه Vocoder داشته باشد.

نسل دوم KARMA

به اوج رسیدن KARMA ورژن ۲٫۲

استفاده کنندگان از Xpanded M3 در حال حاضر می توانند مشخصات بیشتری از KARMA را کنترل کنند. در ورژن جدید ۲٫۲ KARMA ویژگی هایی از قبیل quantize کردن قسمت های متغیر و شروع های مدولاسیون مربوط به تغییرات در نت ها می توانند به کار گرفته شوند. برای اولین بار User میتواند بصورت یکپارچه و در هنگامیکه KARMA در حال پخش است، GE را تغییر دهد. به کمک پشتیبانی M3 میتوان این مجموعه را بر روی  M3 Xpanded، Load کرده و کسانیکه نرم افزار مربوط به  KARMA  M3 Windows یا Mac خریداری نموده باشند می توانند افکت های مخصوص خود را بر روی کامپیوتر Edit نموده و سپس آنها را در داخل M3 Xpanded ذخیره نمایند.

هشت بانک اطلاعاتی جهت ذخیره GE ، هریک شامل ۱۲۸ عدد فضای خالی ( در مجموع ۱۰۲۴ مکان ) جهت ذخیره GE ها در دسترس قرار دارد.

عملکرد نسل دوم KARMA که در ابتدا بر روی OASYS قرار گرفت و با استقبال خوبی از طرف کاربران مواجه شد، بطور کامل بر روی M3 نیز قرار داده شد. KARMA سیستم الهام بخشی است که کمک میکند تا سازها به شکل طبیعی خود به گوش برسند، یعنی به نحوی نواختن ساز سینتسایزری را شبیه به نواختن ساز واقعی میکند. سیستم KARMA همچنان در حال تکامل اطلاعات خود از نحوه های مختلف نواختن، از قبیل آرپژ ها، جمله های موسیقی و پردازنده های افکت میباشد. امکانات الهام بخش  KARMAباعث میشود تا در کسری از ثانیه، بهترین حالت ممکن برای اجرای جمله موسیقی خود را بیایید.

در Program Mode یک تولید کننده KARMA میتواند به یک Groove drum یا یک جمله موسیقی و یا بخش های دیگر اختصاص یابد. سپس ۸ ولوم کنترلی، ۸ سوئیچ و ۸ صفحه نمایش دهنده در حالت Real-Time در اختیار ذخیره اطلاعات مو به مو قرار خواهند گرفت و اینچنین می توان همگی اطلاعات پیچیده را به راحتی کنترل نمود.

در Combi وSequencer  ، توسط ۴ ماژول که بطور همزمان موجود هستند، قدرت KARMA به شکل تصاعدی افزایش می یابد.

قسمت کنترلی میتواند به هر”Module Layer”  بطور مجزا دسترسی داشته و تغییرات ایجاد نماید. علاوه بر ۴ ماژول Layer مجزا یک Master Layer میتواند به پارامتر های گروهی این ماژول ها دسترسی داشته و حتی آنها را با یکدیگر هم گروه کند. در چنین حالتی می توان با یک ولوم کنترلی، هم زمان ۴ ماژول را کنترل کرد. هر یک از ماژول ها دارای ۸ آرایه می باشند که می توان اطلاعات آنها را در این آرایه ها جهت دسترسی های سریع بعدی ذخیره نمود.

۸ آرایه مربوط بهMaster Layer  علاوه بر آنکه ۱۶ ولوم کنترلی و سوئیچ های کنترلی را در خود جای میدهند، میتوانند مشخص کنند که کدام آرایه از کدام ماژول انتخاب شده است. از طریق صفحه کنترلی، بطور مستقیم میتوان دسترسی به آرایه های ماتریسی ماژول ها را کنترل نمود و بدین ترتیب چنانچه کانال مربوط به Drum در آرایه مورد نظر پخش گردد، میتوان متوجه این امر شد.

M3 برای کنترل های جزئیات KARMA روش های ویژه ای دارد که به کمک ۱۳ عدد”Real-Times Control Models” RTC Models کار را بسیار آسان می نماید.

یک RTC با استاندارد سازی مشخص می کند که کدامیک از پارامترهایKARMA در حالت Real Time قابل کنترل هستند و چگونه توسط پنل اصلی تحت کنترل قرار میگیرند. توسط قابلیت استفاده مشترک از تنظیمات میتوان پس از یادگیری نحوه کنترل، این قضیه را از یک کنترل برای هزاران نوع کنترل دیگر تعمیم داد و استفاده نمود.

در نهایت مشخصه دیگری بنام KARMA Wave-Sequencing بر روی نسل دومKARMA  قرار گرفت. به این صورت که بتوان شکل موج صدای نواخته شده را به حالت ریتمیک در بازه زمانی مشخص تغییر داد.

این مشخصه به نت های نواخته شده امکان داشتن شکل موج های متفاوت را می دهد. با استفاده از این قابلیت، در صوت شنیده شده می توان طراحی های بسیار جدیدی بوجود آورد.

تجلی نهایت قدرت

مورد توجه بودن دستگاه M3 فقط به دلیل داشتن صداهای نو و تازه نیست، بلکه یکی دیگر از عوامل عالی موجود در آن، محیط کنترلی بسیار کارآمد میباشد. صفحه نمایش رنگی، فقط از این جهت که یک صفحه نمایش ساده است مورد توجه نیست، بلکه به توسط این صفحه میتوان اطلاعات را بصورت لمسی با پارامترهای مورد نظر رد و بدل نمود. این قابلیت شبیه به امکانی است که روی دستگاه KORG KAOSS قرار دارد. با زدن ضربه توسط انگشت و نگه داشتن آن و کشیدن انگشت به سمت های مختلف، میتوان پارامتر ها را تغییر داد.

وجود ۸ کلید داینامیک حساس به ضربه باعث میشود تا بتوان آنها را برای مقاصد متفاوت تنظیم نمود. از این کلید ها میتوان جهت نواختن نت های درام؛ به عنوان یک آکورد ۸ نت؛ و یا اینکه به عنوان یک سوئیچ قابل برنامه ریزی در KARMA استفاده نمود.

در یک آکورد هر نت میتواند Velocity خاص خود را داشته باشد در نتیجه امکان پخش هر نت در نوانس مورد نظر فراهم می باشد.

بدون استفاده از صفحه نمایش نیز می توان نت های مورد نظر را به Pad های دلخواه اختصاص داد، هرچند که میتوان از طریق صفحه نمایش، پارامتر ها و Velocity ها را تغییر داد. صرف نظر از اینکه نت ها چگونه مشخص شده باشند، مقادیر آنها را می توان هرگونه که مدنظر باشد تغییر داد.

هشت ولوم/سوئیچ قابل برنامه ریزی نیز همان عملکرد هایی را که در OASYS دارند در M3 نیز دارند: می توانند به عنوان یک Mixer استفاده شوند، یا به عنوان کنترل کننده های پارامترهای صدا؛ به عنوان کنترل کننده پارامترهای KARMA ؛ یا به عنوان کنترل کننده های نرم افزار ؛ و یا سخت افزار سینتسایزر دیگری که به M3 متصل است میتوانند بکار روند.

سطح کنترلی برای مسائل مختلفی میتواند تنظیم شود. به عنوان نمونه از عملکرد Mixer میتوان جهت کنترل ولوم مربوط به هر کانال صدا و یا تغییر رزونانس یا Cutoff ، و یا پارامترهای KARMA استفاده نمود.

هنگامیکه هدایت به کنترل کننده های Real time سپرده شود ۴ تا از ولوم های کنترلی به عنوان Real-time Slider مورد استفاده قرار میگیرند. در این حالت کاربر را قادر می سازند تا از ولوم ها جهت تغییر صداها و افکت ها و همچنین از سوئیچ ها به عنوان خاموش و یا روشن کردن افکت ها استفاده کنند. ولوم های Slider میتوانند جهت استفاده های مختلفی تنظیم شده و امکانات مختلفی را در اختیار کاربر قرار دهند. به عنوان مثال از عملکرد مختلف میتوان از مدولاسیون صدا یا افکت ها و تغییر مقدار level افکت که بر روی صدا باید تاثیر کند نام برد.

قابلیت Tone Adjust این امکان را می دهد تا بتوان از Slider ها برای تغییر پارامترهای صدا استفاده نمود. با تنظیم و تغییر پارامترهایی که بر روی ویرایش صدا موثر هستند می توان صدا را به راحتی به نحو دلخواه تغییر داد.

هنگامیکه کنترل به KARMA اختصاص داده شود، سوئیچ ها و Slider های کنترلی به عنوان کنترل کننده های KARMA مورد استفاده قرار میگیرند. این عملکرد بر روی صفحه نمایش نیز قابل تنظیم است.

از دیگر امکانات M3 وجود یک جوی استیک، ولوم قابل برنامه ریزی، ۲ عدد کلید قابل برنامه ریزی و نوار کنترلی “Ribbon Controller” می باشد که همگی قابلیت تولید صدا را در نوانس دلخواه در اختیار کاربر قرار میدهند. قابلیت Aftertouch اختصاص یافته به کلیدهای این دستگاه، صدای تولیدی بیشتر از همیشه عالی و منحصر به فرد خواهد بود.

سیستم RADIAS داخلی

با قابلیت افزودن بورد RDIAS به درون M3 میتوان از امکان استفاده از ۴ صدای RADIAS به طور همزمان در حالت Program ، Combi و یا  Sequencer بهره گرفت. علاوه بر آن امکان تغییرات پارامتر ها بر روی صفحه و همچنین عملکرد RADIAS نیز از دیگر مزایای استفاده از آن است. هر Program در EXB-RADIAS دارای یک تک صدا و دارای قابلیت ترکیب تا ۴ صدا در بخش Combi و یا Sequencer می باشد.

این سینتسایزر مبنی بر تکنولوژی MMT (Multiple Modeling Technology) دارای مشخّصات از قبیل: اوسیلاتور مضاعف برای تولید شکل موجهای آنالوگ، موجهای DWGS از نوع PCM ، Ring mod ، Noise و غیره میباشد. از دیگر امکانات موجود می توان از waveform modulation ، Variable Phase Modulation (VPM) ، Unison Voice Thickening  و PWM که همگی باعث توسعه قدرت صدا دهی میشوند نام برد.

فیلتر های دوگانه می توانند بصورت سری، موازی و یا پشت به پشت هم اجرا شوند. فیلتر ۱ مخصوص رزونانس است و به شکل پوشش دهنده در ۲۴db low pass ، ۱۲db low pass به اضافه ۱۲db high و بصورت Band Pass  و بصورت متغیر و پیوسته بین اینها قابل اعمال میباشد. فیلتر ۲ مخصوص ۱۲db متعلق به low و high و حالت Band Pass به اضافه فیلتر شانه ای منحصر به فرد می باشد.

دو عدد LFO و سه عددADSR  که شکل دهنده موج اصلی می باشند می توانند در حالتی تکرار شونده، تقریبا تمامی پارامترهای صدا را تحت تاثیر قرار دهند. سه عدد Modulation Sequencer که دارای ۱۶ پله گسسته از مقادیر می باشد می توانند به عنوان تغییر دهنده پارامتر ها بکار روند و بارها و بارها بصورت  Loop تکرار شوند.

از EXB-RADIAS میتوان به عنوان تغییر دهنده صدا (چه ورودی و چه داخلی) استفاده نموده و صدا را از داخل این قسمت عبور داده، حجم آن را تغییر داده، صدای گرم تر بدست آورد، پارامترهای مربوط به المان های پایه صوت را دستکاری کرد و در نهایت خروجی مطلوب را حاصل نمود.

و در نهایت میتوان گفت که تمامی مشخصات مربوط به RADIAS بر روی این قسمت حتی با امکانات پیشرفته تری همچون RADIAS Wave-Sequencing قابل اجراست.

نمونه برداری راحت Sample

M3 به کاربر این امکان را میدهد تا بتواند از تمامی اجراهای خود چه در حالت صداهای ترکیبی به همراه افکت و یا حالت عادی و حتی آهنگ پخش شونده در Sequencer، Sample برداری کند. از جمله ابزارهایی که در این قسمت در دسترس است می توان به Cutting-Edge ، Time Slice ، Time Stretch، Crossfade looping و تغییر Sample Rate و نرمال سازی اشاره کرد.

تنها به کمک فشار یک کلید تمامی تنظیمات صحیح مربوط به نمونه برداری صدا بطور سریع آماده و تنظیم میشوند. ۶۴ مگابایت حافظه در اختیار سیستم Sample قرار گرفته است. با نصب کیت EXB-M256 این حافظه به مقدار ۳۲۰ مگابایت خواهد رسید. انواع فرمت های سمپل قابل تشخیص در این دستگاه عبارتند از: Sample های استاندارد KORG، AIFF، WAV، Sound Font V2.0 و AKAI. در صورت نیاز، Sample های درون حافظه می توانند به فرمت های WAV و یا AIFF ، Export شوند.

جهت افزایش فضا برای Sampling و نمونه برداری از کل یک قطعه موسیقی در حال پخش، از USB و یا CD-R/RW نیز میتوان استفاده نمود. سپس میتوان قطعه Sample شده را جهت Edit های بیشتر و یا تغییرات، روی کامپیوتر انتقال داد. فایل های صوتی موجود بر روی وسایل ذخیره سازی می توانند توسط Nomalize,M3 شوند، بریده شوند، و یا اینکه کارهای ویرایش دیگری بر روی آنها انجام شود.

Sequencerجدید با دقت بالا

Sequencer که در حقیقت قسمت اصلی آهنگسازی درM3 میباشد شامل ۱۶ کانال است و قابلیت ذخیره ۱۲۸ آهنگ و ۲۱۰۰۰۰ نت را دارد.

توانایی نگهداری زمان بندی نت ها با دقت فوق العاده بالای ۴۸۰ PPQ باعث می شود تا تمامی جزئیات یک اجرا به دقت ثبت گردد. وجود اكولايزر ۳ باند بر روی هر کانال میتواند شکل صدای دلخواه را بوجود آورد.

قابلیت Cue-List که ابداع آن از زمان سری Triton انجام شد باعث میشود تا کاربر بتواند موسیقی خود را در قسمت های مختلف و مجزا بسازد و یا اینکه به هنگام پخش، از یک موسیقی یک Medley درست کند. تمامی مشخصات جدید معرفی شده توسط KORG نیز به این قسمت اضافه شده است. از جمله این قابلیت ها می توان به “Auto Song Setup” اشاره کرد. با این قابلیت، صداها و Combi های مناسب جهت ضبط یک قطعه بطور اتوماتیک تنظیم شده و صداها آمادۀ نواختن میگردند. تمامی پارامترهای مربوط به KARMA نیز تنظیم می گردند و بدین ترتیب تمامی نت ها و کنترل های اجرا شده ضبط گردیده و می توانند بعدا مجددا ویرایش شوند.

یکی دیگر از میانبر های قابل دسترس، استفاده از Song Template است. با انتخاب هر یک از  Song Template ها صداها و افکت های از پیش تنظیم شده بر روی song قرار گرفته و باعث می شود تا یک موسیقی بر مبنای یک سری تنظیمات از پیش تعیین شده، به سادگی ساخته شود.

دستگاه M3 دارای ۱۶ عدد Song Template از پیش برنامه ریزی شده و همچنین حافظه خالی جهت ذخیره تا ۱۶ عدد از تنظیمات دلخواه کاربر می باشد. هر یک از Song Template ها شامل چندین الگوی مختلف ریتمیک- شامل fill, intro و ending- می باشند که قابلیت ساخت یک ریتم سریع را نیز به کاربر می دهند.

قابلیت Loop تک تک کانال ها انعطاف پذیری در تغییرات را برای قسمت های تکراری موسیقی در اختیار میگذارد. بدین شکل که میتوان قسمت های ریتمیک را در مقایسه با جمله های موسیقی دیگر و یا تک نوازی ها که از طول کمتری به نسبت بقیه برخوردار است، بطور متناوب تکرار نمود.

ابزار ویرایش پیشرفته ای همچون quantize های گوناگون بر روی قسمت های انتخاب شده باعث میشود تا قرارگیری نت ها به شکل دلخواه در یک قطعه، ضبط شود و در آینده با استفاده از  Event Edit میتوان قطعه ضبط شده را درست مانند ظرافت یک عمل جراحی، مورد ویرایش قرار داد. با کمک قابلیت Compare که مانند undo عمل میکند میتوان کارهای انجام شده را به حالت قبل خود باز گرداند.

وجود DAW در ورژن ۲٫۰ – برگرفته شده ازSequencer Editing

دستگاه M3 از نهایت قابلیت های صفحه نمایش لمسی برخوردار است. با کمک ۳ صفحه جدید اضافه شده در قسمت Sequencer امکان تغییر اطلاعات و پارامتر ها بصورت گرافیکی فراهم آمده است. بسیاری از استفاده کنندگان، پیشاپیش با این سیستم و نحوه کار بر روی برنامه های مربوط به کار آهنگسازی روی کامپیوتر، موسوم به (Digital Audio Workstation) DAW آشنا شده اند و این نحوه تعامل را به روشهای پیشین ترجیح می دهند. KORG هم در جهت رضایت آنها، این قابلیت را بر روی M3 قرارداده است. 

Piano Roll Edit Screen: در این صفحه نت های مورد نظر بصورت مجموعه ای از مربع ها و نوارهای باریک نمایش داده می شوند. اطلاعاتی از قبیل شماره نت، طول، میزان ضربه و چیزهای دیگر قابل تغییر، حذف و یا ایجاد از طریق لمس کردن و کشیدن بر روی صفحه می باشند.

Track View Sereen: توسط این صفحه گرافیکی جدید، می توان یک دید کلی بصورت گرافیکی از مجموعه کانال (Track) های موجود در سیستم آهنگ سازی که در حال ساخت است پیدا نمود. در این صفحه نیز می توان از تکنیک “Touch–Drag” جهت تغییر مکان، کپی، انتقال و چسباندن و حذف نمودن میزان های موسیقی مورد نظر استفاده نمود.

MIDI  SysEx  Editing :

پیش تر ها اطلاعات System Exclusive SysEx بصورت Event Edit نمایش داده می شد و همگی بصورت مجموعه ای از کد های غیر قابل فهم فقط بر روی صفحه قابل مشاهده بودند. هم اکنون در دستگاه M3 این پارامتر ها بصورت دسته بندی شده و بصورت توضیحات شفاف از عملی که انجام می دهند، نمایش پیدا می کنند . با این روش به آسانی می توان متوجه شد که هریک از این کد ها به چه منظور استفاده شده اند و یا اینکه برای موردی خاص که مد نظر آهنگساز است می توانند به سادگی و دقت در جای مناسب به کار گرفته شوند.

با استفاده از قابلیت RPPR می توان الگوهای از پیش آماده را به کلیدهای مجزا اختصاص داده و به آسانی با فشار هر کلید، یک الگو را اجرا نمود. با این روش میتوان به سرعت یک Track را ساخته و آماده پخش نمود. با این روش میتوان حتی اطلاعات کنترلی، SysEx ، و یا حتی قسمت های KARMA را نیز ضبط نموده و در جای دلخواه فقط  با فشار یک کلید، مجددا آنها را فراخوانی و بر روی قطعه مورد نظر قرار داد. با مشخصات که فقط بر روی M3 می توان دید، این دستگاه تنها محصولی است که جهت ساخت موسیقی باعث حداکثر صرفه جویی در زمان می شود.

سخت افزار مجازی

علاوه بر تمامی امکانات موجود در M3، با قابلیت اتصال M3 به کامپیوتر از طریقUSB  و توسط نرم افزار “M3 Editor” ( قابل نصب بر روی ویندوز و مکینتاش ) میتوان صداها و تنظیمات مورد نظر را توسط کامپیوتر برنامه ریزی نمود.

نسخه Plug-In نیز برای M3 Editor فراهم شده، تا بتوان در داخل نرم افزارهای DAW از M3 به عنوان یک VST، AU و یا RTAS جهت استفاده از نهایت قابلیت های آن استفاده نمود.

جهت استفاده از قابلیت های بیشتر، KORG ترفند جدیدی را به این دستگاه اضافه کرده است. با نصب یک بورد Firewire اختیاری بنام EXB-FW بر روی M3 می توان از طریق یک کابل Firewire تمامی اطلاعات مربوط به MIDI و Audio را بطور همزمان به کامپیوتر در داخل برنامه DAW که M3 را به عنوان یک Plug-In شناسایی کرده، انتقال داد. این به منزله داشتن محیطی قدرتمند و یک پارچه جهت ساخت و تولید موسیقی به شکل مجازی میباشد.

M3 در ۴ گونه مختلف

دستگاه  M3در ۴ مدل: ۶۱ کلید، ۷۶ کلید، ۸۸ کلید و مدل ماژول M3-M ارائه گردیده است. مدل های ۶۱ و ۷۶ کلید دارای کلیدهای نیمه سنگین، با قابلیت After Touch و مناسب جهت اجرای آسان قطعات میباشند. مدل ۸۸ کلید دارای تکنولوژی RH3 بکار رفته در ساخت کلید ها، مناسب جهت نواختن قطعات حساس پیانو. این مدل با تکنولوژی بکار رفته دارای کلیدهای سنگین تر در قسمت بم تر و رفته رفته دارای کلیدهای با چکش سبک تر در کلیدهای بالاتر می باشد و بدین شکل حرکت راحت تر انگشتان و حس واقعی پیانو را به نوازنده انتقال میدهد.

سیستم KORG Komponent

با استفاده از این سیستم کاربر قادر است تا اجزای مختلف سازگار از جمله Sound Generator های مختلف را به M3 متصل نماید. مدل ۶۱ کلید قابلیت اتصال یک RADIAS-R را که سینتسایزر آنالوگ می باشد را بجای Sound Generator  M3–M میدهد. مدل ۷۶ کلید قابلیت نصب هر دو گزینه را می دهد یعنی در آن واحد هم میتوان M3-M و هم RADIAS-R را به M3 متصل نمود. و مدل ۸۸ کلید توانایی نصب M3-M و RADIAS-R و یا حتی ۲ عدد M3-M را بطور همزمان در اختیار می گذارد. در ضمن هر زمانی که کاربر بخواهد می تواند M3-M  را جدا نموده و از آن به عنوان یک Sound Module مستقل استفاده نماید.

مجموعه ای غنی از ورودی  و خروجی ها

دستگاه M3 در حالت استاندارد دارای دو ورودی آنالوگ و دو ورودی دیجیتال(S/P DIF) میباشد. علاوه بر ۲ خروجی اصلی ۴ خروجی مستقل دیگر نیز در کنار آنها و ۲ خروجی دیجیتال (optic (24bit optical S/PDIF نیز برای افراد حرفه ای در نظر گرفته شده است.

دو نوع USB جهت اتصال نیز بر روی M3 وجود دارد. یک USB از نوع Type-B برای اتصال به کامپیوتر جهت استفاده به عنوان MIDI Interface  و ۲ عدد اتصال از نوع Type-A جهت برقراری ارتباط با وسایل ذخیره سازی موجود است. جهت حصول سرعت بالاتر در ارتباط، اینUSB  ها از استاندارد USB2.0 پشتیبانی می کنند.

با نصب بورد اختیاری EXB-FW امکان اتصال از طریق Fire Wire برای ۲ پورت فراهم می آید که می توان از آنها جهت انتقال اطلاعات هم زمان MIDI و Audio و یا اینکه اتصال زنجیره ای سیستم M3 به تجهیزات استودیویی استفاده نمود. همچنین ۳ ورودی پدال از نوع Damper، Switch وPedal نیز بر رویM3  در نظر گرفته شده است. پدال Damper از قابلیت نیم پدال پشتیبانی میکند و Switch و Pedal را میتوان برای استفاده از مقاصد گوناگون از جمله Modulation ، Sostenuto و غیره تنظیم نمود.

برچسب ها :
دسته بندی ها :