کرگ موزیک | Korg Music

کرگ موزیک | Korg Music

نماینده رسمی کرگ در ایران

021-66758152

microSAMPLER

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۰

پیش از هر چیز از شما دعوت می‌کنیم تا با تاریخچه ای از Sampler های Doncamatic شرکت KORG آشنا شوید. محصول Doncamatic جز و نخستین محصولات تولید شده توسط Korg بود. این دستگاه چیزی به جز یک ماشین Rhythm Box مکانیکی که در حدود ۵۰ سال قبل ساخته شده، نبود. از این دستگاه اخیراً در یکی از آلبوم‌های یکی از گروه های معروف بین‌المللی بنام Gorillaz استفاده شد.

آخرین محصولات اضافه شده به مجموعۀ Micro از شرکت Korg مشت بسیار محکمی در زمینۀ Sampling می‌باشد که قدرت اجرایی فوق‌العاده ای دارد. دستگاه Micro Sampler امکاناتی از قبیل Sampling چند حالته، Pattern Sequencing و افکت‌های Over – the – top را به همراه یک رابط کاربری بسیار حسی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. علاوه بر یک Sampler، این دستگاه یک استودیوی صدا سازی جهت ساختن قطعات و Loop های به روز می‌باشد.

Sampling عظیم / اندازۀ کوچک

دستگاه Micro Sampler یک مکمل بی نظیر برای آخرین ویژگی‌های دنیای نمونه برداری می‌باشد که با میزبانی خود دریچه های گسترش خلاقیت‌های بالقوه را فراهم می‌نماید. این ساز کامل مجموعه ای از امکانات نظیر: پولیفونی ۱۴ صدا Reverse Playback و امکانات ویرایشی نظیر Normalize و Truncate و گسترش زمان Sample بدون تغییرات در Pitch را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. قابلیت انتخاب از بین فرکانس‌های نمونه برداری ۶khz , 12khz, 24khz, 48khz به کاربر قابلیت داشتن نمونه‌هایی از حد کیفیت CD گرفته تا پیانوهای الکتریک قدیمی را می‌دهد.

هر بانک شامل ۳۶ عدد Sample (که حداکثر می‌تواند ۱۶۰ ثانیه Sample به صورت Mono را در فرکانس نمونه برداری ۴۸khz ضبط کند) و ۱۶ الگوی مربوط به Sequence Data را در خود جای دهد. لازم به ذکر است که Micro Sampler می‌تواند در حافظۀ داخلی خود، ۸ عدد از این بانک‌ها را ذخیره نماید.

در حالت Keyboard یک Sample گرفته شده و به صورت فواصل کروماتیک بر روی کلیدهای صفحه کلید جهت نواختن سریع، قرار می‌گیرد. به کمک کنترل‌های دم دست، LED های روشن و نورانی و نمایش دهندۀ اطلاعات، Micro Sampler دستگاهی است که استفاده از آن چه برای مبتدی‌ها و چه برای حرفه ای لذت بخش است.

یک ابزار Sampling همه منظوره

بسیاری از دستگاه ها، Sampling را تنها به عنوان یک مشخصه اضافه شده ارائه می‌کنند. اما Micro Sampler فقط Sample در تمامی ابعاد به طور خلاقانه انجام دهد. بهره گیری از ۵ روش مختلف Sampling باعث می‌گردد. تا شما را به نتیجۀ مطلوب برساند. دستگاه Micro Sampler علاوه بر روش‌های متداول Sample گیری مجزا (One – shot – sampling) و مکرر (Loop Sampling) – روش‌های خلاقانۀ دیگری را همچون Key Gate و Auto – Next نیز به کار می‌گیرد. وقتی صبحت از Sample برداری می‌شود، این دستگاه به عنوان یک دستگاه همه فن حریف در عرصه ظهور پیدا می‌کند.

* نمونه برداری Loop برای ضبط Groove ها و جملات تکرار شونده و Drum Loop ها و غیره.

* نمونه برداری one – Shot جهت ضبط صدای نمونۀ تنها. مانند صدای یک ضربۀ Drum

* نمونه برداری Gate Sampling جهت شنیدن Sample به شکل فواصل کروماتیک بر روی تمامی کلیدهای Keyboard.

* نمونه برداری Auto – Next جهت ضبط صداهای یک جمله به شکل پیاپی و پشت سرهم و البته تفکیک شده. برای ضبط یک Groove بر روی کلیدهای مختلف، نخستین کار هماهنگ کردن سرعت Tempo با سرعت قطعۀ در حال پخش است. برای هماهنگ نمودن BPM دستگاه با سرعت قطعۀ در حال پخش می‌توان از Tap Tempo استفاده نمود. سپس به هنگام نمونه برداری دستگاه Micro Sampler، نمونۀ مورد نظر را بین کلیدهای متوالی تقسیم می‌نماید. هر یک از کلیدها می‌توانند از اندازه ۶۴/۱ نت الی ۲ میزان کامل را از لحاظ ارزش زمانی در خود جای دهند. این روش به نوعی اجرای اتوماتیک روش Key GETE می‌باشد.

* نمونه برداری Key Gate بهترین حالت Sampling برای تشکیل Multi Sample از روی یک Source است. به کمک Key Gate می‌توان هم زمان با ضبط Sample ها، در زمان نواختن آن‌ها بر روی Keyboard آن‌ها را به کلیدهای متناظر تخصیص داد. یعنی مراحل ضبط و اختصاص کلیدها را در یک زمان انجام داد. این روش جالب ضبط و اختصاص نمونه ها در یک آن بسیار روش جلب و سرگرم کننده ای می‌تواند باشد که به صورت تعاملی صورت می‌پذیرد.

علاوه بر امکانات ذکر شده، امکان Re-Sample از جمله قدرت‌های بی نظیر این دستگاه است. به این شکل که پس از مرحله Sampling به هر کدام از روش‌های ذکر شدۀ فوق، سپس می‌توان افکت مناسب و دلخواه را بر روی Sample ها اعمال نموده، و یا در کنار آن از Pattern Sequence استفاده نمود و همچنین مجدداً حاصل کار را دوباره به عنوان یک Sample جدید، نمونه برداری کرد. نکته جالب اینجاست که از آنجا که تمامی این مراحل می‌تواند حتی در یک اجرای زنده صورت بگیرد، Re-Sample می‌تواند به خودی خود بخشی از اجرای یک اثر را تشکیل دهد.

همه چیز را همیشه و در همه جا Sample کنید!

به دلیل آنکه Micro Sampler از باتری به عنوان منبع تغذیه خود استفاده می‌کند شما می‌توانید حتی در حال حرکت نیز از این دستگاه استفاده نمائید و یا اینکه آن را با خود به هر جا که مایل باشید ببرید.

۲ نوع ورودی Line Input و میکروفن قابلیت گستردۀ نمونه برداری از دستگاه های موسیقی الکترونیک گرفته، CD و حتی صدای انسان را برای شما فراهم می‌آورد. وجود یک میکروفن پایه ای بر روی دستگاه موجب آسانی ضبط صدا می‌گردد. وجود جا موبایلی در کنار اتصال میکروفون باعث راحتی نگهداری از وسایلی مانند MP3 Player، ضبط صوت کوچک، موبایل… در هنگامی که از آن‌ها به عنوان Source صدا استفاده می‌کنید می‌گردد. حقیقتاً برای نمونه برداری از هر چیزی و در هر جایی، دنیا در دستان شماست.

امکانات Pattern

یکی از امکانات ویژه ای که بر روی این دستگاه تهیه گردیده است، Pattern Sequencing می‌باشد. با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید هم زمان با پخش Sample ها، نمونه های جدیدتری را بر روی لایه های قبلی اضافه نمائید.

افکت‌های KAOSS

موتور پردازندۀ افکت که مخصوص KAOSS PAD طراحی و ساخته شده است. از دیگر امکاناتی است که باعث می‌گردد مجموعه ای از افکت‌های بسیار خوب به هنگام Edit کردن Sample ها بر روی امکانات دستگاه Sampler micro قرار بگیرد.

از مجموع ۲۱ عدد افکت موجود بر روی دستگاه، نه تنها افکت‌های معمول همچون Delay , Reverb موجود است، بلکه افکت‌هایی نظیر grain Shifter, ring modulator و حتی Looper که از مشخصات دستگاه KAOSSILATOR که یک سینتسایزر داینامیک Phrase می‌باشد برگرفته شده نیز موجود می‌باشد. افکت‌ها از قابلیت اعمال بر روی هر صدایی، حتی در حالت Sample گیری مجدد، برخوردارند. به این ترتیب می‌توان با اعمال دوباره و دوبارۀ افکت‌های مختلف، قطعات صوتی، با اثر بسیار متفاوتی را خلق نمود.

ساخته شده برای نواختن

کیبورد موجود بر روی Micro Sampler به گونه ای طراحی شده تا قدرت اجرایی بسیار عالی را در اختیار نوازنده قرار دهد و حس طبیعی از یک کیبورد را به نوازنده انتقال دهد. نحوه قرار گیری کلیدهای سیاه در تعامل با کلیدهای سفید به گونه ای انجام شده تا گرفتن آکورد ها در بهترین شکل ممکن میسر باشد و همچنین نواختن قطعات مختلف به راحتی بر روی آن‌ها صورت بگیرد. کلیدهای جعبه گونه قابلیت سر خوردن دست را بهتر فراهم می‌آورند و احساس کیفیت بالاتری را به نوازنده منتقل می‌سازند.

تمامی کنترل کننده‌هایی که یک نوازنده در راستای یک اجرای پر هیجان نیازمند است، همگی بر روی Panel دستگاه تعبیه گردیده‌اند. وضعیت Sample های اختصاص یافته به هر کلید نیز توسط چراغ LED قابل نمایش است و این مسئله موجب اطمینان بیشتری حتی در اجراهای بر روی صحنه می‌شود.

اتصال خوب USB به کمک برنامۀ کامپیوتری Editor / Librarian موجود بر دستگاه Micro Sampler می‌توان حجم گسترده ای از اطلاعات Sample را مدیریت کرده و همۀ آن‌ها را در یک مجموعۀ شخصی منحصر به فرد گردآوری نمود. شما می‌توانید از تمامی Sample های خود بر روی کامپیوتر با قابلیت اتصال USB، پشتیبان تهیه نموده و یا اینکه Sample ها و Pattern های خاص خود را در زمانی کوتاه بر روی دستگاه از همین طریق Load نمائید. Import کردن و Export کردن Sample ها به شکل فایل‌های Wave و AIFF از دیگر مزایای این دستگاه می‌باشد. در مجموع می‌توان گفته که این دستگاه امکانات نا محدودی را در اختیار کاربر خود قرار می‌دهد.

برچسب ها :
دسته بندی ها :