کرگ موزیک | KORG Music
021-66758152 - 021-88851660

Nuvibe

تاریخ انتشار : 2019/04/09

تولید دوباره‌ی دستگاه افکت شگفت‌انگیز، بر اساس مدل اصلی پس از نیم‌قرن

دهه‌های زیادی این ماشین افکت ژاپنی: Nuvibe به علت صدای بی‌رقیب خود، نوازندگان گیتار را شیفته‌ی خود کرد و در اولین حضور خود در فستیوال Woodstock، گوی سبقت را از دیگران ربود.

بعد از آن، تعداد محدودی از این دستگاه افکت در میان مصرف‌کنندگان باقی ماند و به علت پیچیدگی ساختار و تنوع اجزا دیگر به سختی می‌شد به صدای اعجازانگیز این محصول دست یافت. مدل های مشابه توسط سایر تولیدکنندگان ساخته شد، اما هیچ یک، هیچ‌گاه به کیفیت نسخه‌ی اصلی نرسیدند.

حالا این محصول تحت نظارت مهندسانی که در ساخت نسخه‌ی اول نقش داشته‌اند، دوباره تولید شده است. با همان ساختار و همان کیفیت. این تولید دوباره فقط کپی از محصول اصلی نیست، بلکه این بار کلیدهای کشویی WAVE برای تولید شکل موج‌ها به دستگاه اضافه شده است. جست و جوی تاریخی برای دستیابی به این صدای شگفت‌انگیز و جذاب، با تولید دوباره‌ی محصولی قدیمی، این بار با ظاهری جدید؛ یعنی Nuvibe، پایان یافت.

• تولید دوباره تحت نظارت سازندگان نسخه‌ی اصلی؛ کارکردهای دیگری نیز متناسب با نیاز امروز اهالی موسیقی به این دستگاه اضافه شده است.

• استفاده از ۷۹ ترانزیستور در طراحی. فوتورزیستور CdS که قلب تپنده‌ی صداهاست، توسط ساز و کاری درست مشابه نمونه‌ی اصلی، شبیه‌سازی می‌شود.

• کلیدهای کشویی WAVE امکان ساختن شکل موج‌های LFO را به صورت اختصاصی برای کاربران، فراهم می‌کند.

• buffer circuit طراحی‌شده توسط سازندگان اصلی دستگاه

• قابلیت کار با باتری (۴ ساعت کار با استفاده از ۶ باتری AA)

• طراحی درست bypass که در نمونه اصلی نادیده گرفته شده بود.

• دارای پدال اختصاصی برای کنترل بهتر دستگاه

• سوئیچ Unlatch جریان برق داخلی را هنگامی که افکت خاموش است، bypass می‌کند.

تولید دوباره تحت نظارت سازندگان نسخه‌ی اصلی

در دهه‌ی ۱۹۶۰ اولین بار Nuvibe روانه‌ی بازار شد. محل و زمان قطعی تولید آن دقیقاً مشخص نیست که چرا سازندگان آن از چگونگی بازخورد این محصول در بازار مطمئن نبودند؛ اما به زودی و در ۱۹۶۹ یک گیتارنواز معروف در یک کنسرت تاریخی از Nuvibe استفاده کرد و توجه گیتارنوازان سراسر دنیا را به این محصول جلب کرد.

حالا بیشتر از نیم‌قرن است که این دستگاه افکت، سلطان افکت سازان دنیاست! این محصول کلاسیک با تاریخچه‌ی مبهم! تحت نظارت سازندگان اصلی، باز تولید شده است. درست مشابه مدل اصلی، یک سوئیچ برای انتخاب افکت vibrato یا chorus و کلیدهای چرخان INTENSITY و SPEED برای تولید افکت های مشخص، در این محصول موجود است. buffer circuit که نقش اصلی در ایجاد شخصیت‌های صوتی دارد نیز توسط طراحان قرن بیست و یکم باز تولید شده است؛ و یک امتیاز ویژه‌ی خرید: پدال کنترل گر دستگاه

فوتورزیستور CdS(سدیم – سولفاید)

فوتورزیستور CdS بخش اصلی دستگاه است که مقاومت الکتریکی را بر حسب میزان نور، تغییر می‌دهد. هم چنین تولید افکت های مشخص با استفاده از شدت نورهای متفاوت متساطع از یک لامپ کوچک، برای ایجاد تغییرات در سیگنال های خروجی؛ به عهده‌ی این بخش دستگاه است. متأسفانه این بخش امروزه خطرناک شمرده می‌شود و نمی‌توان از آن استفاده کرد. یافتن یک جانشین برای این بخش بسیار مشکل بود، اما سرانجام موفقیت حاصل شد: طراحی ۷۹ ترانزیستور و استفاده از آن‌ها جهت تولید جریان برق

کلیدهای کشویی WAVE با تولید شکل موج‌های LFO، شکل موج‌های اصلی ایجاد می‌کند.

Nuvibe فقط کپی از محصول اصلی نیست. امکاناتی نیز به دستگاه اضافه شده است. یک کلید کشویی WAVE که به کاربران اجازه می‌دهد شکل موج‌های اختصاصی خود را بسازند. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا افکت های بسیار متنوع بسازید و یا صداهای اختصاصی خودتان را داشته باشید.

پدال کنترل گر

مانند نمونه‌ی اولیه، یک پدال برای کنترل این ماشین افکت همراه آن است. با استفاده از پاهای خود برای کنترل دستگاه می‌توانید روی سن آزادانه‌تر اجرا کنید. با فشار دادن پدال به پایین می‌توانید افکت را قطع کنید. تمام جزییات برای وفادار بودن به نسخه‌ی اصلی، از جمله buffer amp، مورد توجه قرار گرفته است.

قابلیت کار با باتری، طراحی دقیق bypass

دو راه برای تأمین نیروی کار دستگاه وجود دارد: باتری و آداپتور AC. طراحی صحیح و دقیق bypass به تولید اصوات مورد نیاز گیتاریست ها مطابق با نیاز و سلیقه‌ی آن‌ها، کمک می‌کند.