کرگ موزیک | Korg Music

کرگ موزیک | Korg Music

نماینده رسمی کرگ در ایران

021-66758152

RADIAS-R

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۸

گذشته، حال و آینده در یک دستگاه سینتسایزر گرد هم آمده تا بتواند رویاهای یک موسیقی سینتسایرزی را جامه عمل بپوشاند. این دستگاه با رویکردی جدید، شما را قادر می‏سازد تا قلمرو های بکر دنیای موسیقی الکترونیک آنالوگ را کشف نمایید.

براساس تکنولوژی MMT به کار گرفته شده در این دستگاه می‏توان از سینتسایرز ۲۴ صدایی آن به کمک توانایی‏هایی از قبیل فیلترهای متداخل، و تغییرات فرکانسی المان‏های اصلی صدا، Modulation Sequencing و همچنین الگوریتم‏های متنوع، صداهای بسیار قدرتمند الکترونیکی را تولید کرد.

طراحی مبتکرانه RADIAS امکان استفاده از آن، چه به شکل مجزا، و چه در کنار یک مجموعه ای از امکانات همچون کیبورد مخصوص آن را می‏دهد که به همین دلیل تبدیل به یک محصول قدرتمند که توانایی تولید صداهای آینده را در امروز دارد، گردیده است.

سیستم عامل ۲٫۰

یک سیستم عامل جدید برای RADIAS به تازگی ارائه شده است که به کمک این سیستم عامل امکانات بسیار جدید و زیادی به دستگاه افزوده شده است. قسمت Virtual Patch امکان تعامل بین RADIAS و M3 را فراهم می‏سازد و قابلیت ویرایش صداها در ویندوز ویستا و همچنین سیستم‏های مکینتاش فراهم آمده است. قطعاً از دانلود مجموعه صداهای الکترونیک اروپایی برای RADIAS که شامل جذاب‏ترین اصوات دنیای موسیقی الکترونیک است، لذت خواهید برد.

ساخت صداها با استفاده از الگوهای جدید ، با بهره‏ گیری از نهایت شباهت با صدای اصلی

موتور اصلی پردازش صدایRADIAS از (MMT( Multi Modeling Technology که در سینتسایزر های قدرتمندی همچون OASYS به کار رفته است، استفاده می‏نماید. قابلیت پردازش و تولید صداهای شفاف حتی در فرکانس‏های بسیار بالا، صداهای شفاف بدون نویز و شکل موج بی‏ عیب و نقص، نمونه‏ ای از قدرت پردازش صدای این موتور تولید صوت است.

برای هر بخش از صدا، RADIAS از دو اسیلاتور مجزا استفاده می‏نماید. بین هر یک از این اوسیلاتورها نه تنها می‏توان از شکل موج‏های آنالوگ استفاده کرد، بلکه می‏توان از Ring Modulation ، نویز، تغییرات المان‏های پایه صدا و… نیز استفاده نمود. هنگام استفاده از اوسیلاتور در حالت آنالوگ، الگوریتم های گوناگونی را جهت تولید صوت، در راستای تولید صداهای پیچیده ‏تر (حتی به کمک تک اوسیلاتور) می‏توان به کار برد.

دستگاه RADIAS از ساختار فیلتر دوبل استفاده می‏کند. به کمک بهره‏ گیری از امکان استفاده به صورت موازی در کنار هم، تک تک به شکل مجزا و یا سری آنها می‏توان به حداکثر قابلیت‏های فیلترها دسترسی پیدا نمود. فیلتر شماره ۱ قابلیت استفاده در حالت‏های Low Pass ،  High Pass و Band Pass را در اختیار میگذارد. استفاده از قابلیت دو فیلتر در کنار هم، و به صورت اثر فیلترهای شانه‏ ای که درهم فرو می‏روند، موجب تولید اصواتی غیرقابل تصور می‏شود.

بهره گیری از ۳ عدد Envelope Generator یا همان EG که به شکل متغیر با زمان عمل میکند، موجب میگردد تا پارامترهای مختلفی همچون فرکانس صدا، دامنه، فیلتر های مختلف و… به طور متغیر با زمان عوض شوند. استفاده از این امکانات در کنار هم باعث تولید صداهایی دقیق‏تر و پیچیده ‏تر می‏گردد.

جهت اعمال تغییرات به صورت چرخشی ۲ عدد LFO درنظر گرفته شده است. با انتخاب هر یک از ۶ گونه شکل موج قابل اعمال بر روی LFO می‏توان انواع تغییرات مورد نظر در این قسمت را به وجود آورد، این بازه را فشرده و یا گسترده نمود و از آن در جهت ساخت اصوات پیچیده بهر ه گرفت.

اضافه نمودن افکت Drive از جمله دیگر امکانات این محصول می‏باشد. مقدار افکت اعمال شده بر روی صدا جهت ایجاد نوانس‏ های مختلف، بستگی به میزان اختصاص یافته آن بر روی صدای ورودی در میکسر دارد.

دستگاه RADIAS بالغ بر ۱۱ نوع شکل موج جدید را ارائه میدهد که می‏توان به عنوان نمونه حتی به شکل موج برگرفته شده از یک Pickup الکترو مغناطیسی، نیز اشاره نمود. قسمت مدار Drive/Waveshaping در هر مرحله از زنجیره تولید صدا، هر جا که مورد نظر باشد، می‏تواند به کار گرفته شود. به کمک خصوصیت جدید تعبیه شده می‏توان مقدار قسمت Attack مربوط به صدا را دارای تاکید و قدرت بیشتری نمود. این امر موجب تولید صداهایی که دارای اثر ضربه‏ ای هستند می‏گردد.

دستگاهی جهت مدولاسیون‏های پویا

سه قسمت مدولاسیون ترتیبی می‏توانند مقدار یک پارامتر را در طول زمان تغییر دهند، این قضیه بسیار شبیه به آن چیزی است که در سینتسایزر های آنالوگ قدیمی، در گذشته تحت عنوان (CV) کنترل ولتاژ اتفاق می‏افتاد. مقدار هر Step می‏تواند توسط ولوم ‏های کنترلی موجود بر روی پنل در حالت Real Time تغییر یابد. هر یک از مدولاسیون‏های ترتیبی می‏توانند از ۱۶ Step تشکیل یابند و هر یک میتوانند حرکات جلو رونده، عقب‏گرد و یا تکرار و همانند آن را اجرا کنند و با این روش، اجازۀ ساخت تغییرات فیلتر، تغییرات صوت بین فضا (تعیین جای صدا در بین دو بلندگو) و مسائلی از این قبیل را به طور متغیر با زمان می‏دهند.

همانند سینتسایزر های قدیم مانند سری های PS کلاسیک و سری MS که از سیستم Patch پنل استفاده می‏نمودند، این سینتسایزر نیز از ۶ عدد Patch ولی به شکل مجازی اما به صورت مدرن استفاده می‏کند. با استفاده از Patch ها می‏توان با اتصال کابل مجازی، از ساختار ساده و نرمال یک صدا، از ۱۵ منبع مدولاسیون به ۱۵ مقصد جهت هماهنگ‏ سازی صدای موردنظر و بهره ‏گیری از مدولاسیون پیشرفته استفاده نمود.

به کمک ۲ فیش ورودی صدا، می‏توان از صدای وارد شونده به دستگاه به عنوان یک منبع مدولاسیون استفاده نموده و باعث فعال شدن RADIAS شد. توسط BUS قدرتمند به کار رفته در ساختار دستگاه، می‏توان فعال شدن افکت‏ها، Vocoder داخلی و یا منبع مدولاسیون جهت Step-Sequencerها را فعال نمود.

توسط ایجاد تغییر و حرکت در ساختار اصلی صوت ، همه چیز متحرک به نظر می‏رسد

به کمک میکروفون موجود بر روی سیستم Headset، می‏توان از Vocoding دستگاه استفاده نمود- با استفاده از صدای خود می‏توان صدای دیگری را زیر و بم کرد- RADIAS به یک Vocoder 16 کانال مجهز است که می‏توان میزان صدا و جهت صدای هر یک از کانال‏ها را به طور جداگانه جهت رسیدن به طیف وسیعی از اصوات تنظیم کرد. بدین ترتیب می‏توان صداهای متنوع و گوناگونی که به شکل صحبت و یا صدای ماشین ربات شنیده می‏شوند را پدید آورد.

عملکرد جدید Formant Motion قادر به ضبط المان‏های اصلی صدای ورودی تا حد ۵/۷ ثانیه (کلمات گفته شده و یا آوای خوانده شده در میکروفن) می‏باشد. از این رو حتی بدون حضور میکروفون نیز می‏توان افکت‏های Vocoder را بازسازی نمود. یک مجموعۀ ۱۶ تایی از المان‏های اصلی صوت می‏توانند در داخل حافظۀ اصلی دستگاه ذخیره شوند.

پارامترهای قدرتمند برنامه ‏ریزی

قسمت افکت دستگاه RADIAS برای هر بخش ۲ باند اكولايزر و ۲ سری Insert Effect، به علاوۀ یک Master Effect قابل اعمال به روی یک Program که در مجموع امکان حضور ۹ افکت همزمان را می‏دهد درنظر گرفته است. ۳۰ الگوریتم افکت متنوع شامل Delay، Chorus، Reverb، Compressor  و talking modulator برای این قسمت تعبیه شده است. هر یک از پارامترهای مربوط به کنترل افکت ها می‏توانند به ولوم‏های کنترلی Knob بر روی پنل دستگاه منسوب شده و جهت کنترل ساده ‏تر افکت‏ها در حال اجرای زنده به کار گرفته شوند.

برای هر Program می‏توان Arpeggiator تنظیم کرد. هر Arpeggiator میتواند بر روی تمامی بخش های یک Program و یا اینکه بر روی بخش های مجزا و خاص یک Program بکار رود. ۶ نوع الگوی Arpeggiator که هر یک می‏توانند طولی معادل ۳۲ Step داشته باشند موجود است. برای ساختن groove دلخواه، اعمالی نظیر gate time،  Velocity و وضعیت ON/OFF برای هر Step به طور مجزا قابل اعمال است. جهت کنترل با جزئیات بیشتر مقدار Swing و بازۀ Octave نیز قابل تعریف هستند.

دو Step Sequencer مجزا قابلیت ضبط و پخش اجرا را در حد ۳۲ Step دارا می‏باشند. به کمک قابلیت انتسابStep Sequencer به بخش درام، می‏توان RADIAS را به عنوان یک ریتم‌باکس برنامه‏ ریزی نمود. هر Step می‏تواند ۸ نت را به طور همزمان در خود جای دهد و از این رو می‏توان پاساژها و ریتم‏هایی که تنها توسط یک انگشت نواخته می‏شوند را تهیه نمود.

در قسمت Sequence Editing می‏توان پارامترهایی همچون Swing و gate time را تنظیم کرد. دو قسمت مجزایStep Sequencer هم می‏توانند به صورت اکتاو شده با یکدیگر عمل کنند و هم اینکه با یکدیگر Link شده و یک Step Sequencer تنها با قابلیت ۶۴ Step را تشکیل دهند.

بهترین صداهای موجود

دستگاه RADIAS به همراه مجموعه ‏ای از ۲۵۶ صدا، ۳۲ درام‌کیت و ۱۶ Formant Motion که همگی توسط متخصصین بین‌المللی سینتسایزر ها تدوین و تهیه شده ‏اند ارائه می‏گردد.

هر Program کامل از ۴ بخش مجزا تشکیل یافته است که هر یک از این ۴ بخش می‏توانند حوزۀ صدا دهی انحصاری، پارامترهای MIDI و کنترلی خاص خود را داشته باشند. این امکانات به RADIAS قدرت اجرای چند بخشی را ـ و یا یک اجرای سینتسایزری هم زمان بسیار عظیم را می‏دهد.

هر درام‌کیت می‏تواند مجموعه ‏ای از ۱۶ درام و یا ساز کوبه ‏ای گوناگون که به کلیدهای خاصی منسوب شده‌اند، باشد. هم زمان با بهره‏ مندی از صداهای PCM متفاوت برای هر درام، پارامترهایی از قبیل فیلتر، EG، LFO و Virtual Patch نیز می‏تواند برای این قسمت به کار گرفته شود.

جهت سرعت بخشیدن به ساخت صداهای مورد نظر، قسمتی از پیش تعریف شده به نام “Starting Points” (نقطه شروع) وجود دارد که میتوان تغییرات و سفارش‏های دلخواه را از آنجا آغاز نمود. دستگاه RADIAS شامل ۱۲۸ بخش مجزای از پیش تعریف شده برای سینتسایزر، ۱۲۸ عدد Insert Effect و ۱۲۸ عدد Master Effect می‏باشد. از این رو ساختن صداهای جدید بیش از حد تصور ساده و سریع انجام می‏گیرد.

و در نهایت به همان راحتی که از خود دستگاه RADIAS استفاده می‏کنید، می‏توانید از نرم‌افزار ارائه شدۀ جهت ساخت و ویرایش صداهای جدید بر روی کامپیوتر (Mac یا PC) بهره ببرید و به سادگی از طریق پورت USB، اطلاعات را مابین RADIAS و کامپیوتر رد و بدل نمائید.